Invoices, warehouses, CRM
Fast, easy and convenient
Wniosek o wznowienie postępowania podatkowego

Rating:
5.0
Popularity:
Low
Author: Biurokrata.pl
Published: 02/02/2017

Wniosek o wznowienie postępowania podatkowego



Wznowienie postępowania podatkowego jest, obok stwierdzenia nieważności decyzji oraz uchylenia lub zmiany decyzji ostatecznej, jednym z tzw. nadzwyczajnych trybów postępowania podatkowego. 

Tags:
This e-document has no tags definied.

Dokumenty w tej samej kategorii
Ewidencja środków trwałych

W celu poprawnego obliczania odpisów amortyzacyjnych, podatnik zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji środków trwałych. Jej brak powoduje, że odpisów amortyzacyjnych nie nie można uwzględnić przy obliczaniu dochodu.



Wniosek o odroczenie terminu płatności podatku

Gdy podatnika nie stać na opłacenie podatku za dany okres, może ubiegać się o odroczenie terminu płatności. Organ podatkowy może przychylić się do prośby wnioskującego lub ją odrzucić.

Add comment

Your rate:


0

Comments  (0)

----
E-document: Author:

Wniosek o wznowienie postępowania podatkowego to:


Wznowienie postępowania dotyczy sytuacji, gdy podatnik pozostaje w przekonaniu, że jego sprawa skończyła się wadliwą decyzją podatkową. Taki wniosek może też złożyć w przypadku, gdy decyzja stała się ostateczna. Jeżeli podatnik nie odwoła się od decyzji organu podatkowego w terminie 14 dni, taka decyzja staje się ostateczna i nie przysługuje na nią odwołanie do organu wyższego stopnia.

Jednakże jedną z możliwości wzruszenia decyzji ostatecznej jest złożenie wniosku o wznowienie podstępowania. Okoliczności, z powodu których podatnik może wnosić o wznowienie postępowania, zostały wyczerpująco wymienione w art. 240 ordynacji podatkowej. Wznowienie postępowania następuje z urzędu lub na żądanie strony. Jeżeli wyjdą na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody istniejące w dniu wydania decyzji, nieznane organowi, który wydał decyzję.

W kwestii nowych okoliczności faktycznych lub nowych dowodów

wypowiedziały się organy podatkowe w licznych interpretacjach. Przykładowo Naczelny Sąd Administracyjny w swoim wyroku (sygn. akt II FSK 2145/12) stwierdził, że nowe okoliczności lub dowody (...) spełniają łącznie następujące cechy: są nowe, istniały w dniu wydania decyzji, są istotne dla sprawy oraz nie były znane organowi, który wydał decyzję.

W takiej sytuacji może być to jakikolwiek dowód w sprawie, np. dokument czy zeznanie świadka.



Do góry